Test gramofonu Rega RP3 w miesięczniku Audio 06/2015

Gramofon Rega RP3 - test Audio 06/2015


Dzięki uprzejmości redaktorów magazynu Audio udostępniamy treść testu gramofonu Rega RP3 wchodzący w skład szerszego testu gramofonów w cenie ok. 3000zł, który ukazał się w czerwcowym wydaniu miesięcznika (Audio 06/2015). Gramofon Regi znalazł się w doborowym towarzystwie gramofonu Pro-Ject RPM3 Carbon oraz Thorens TD203. To zdecydowanie najważniejsza trójka 'rozgrywających' na rynku gramofonów w cenie ok. 3000zł oferująca jednak każdemu zupełnie coś innego.

Redaktorzy Audio zwracają uwagę, że gramofony Pro-Jecta grają często mało... analogowo. Osiągają za to wysoką dokładność i neutralność. W przypadku RPM3 (...) dźwięk nie jest jednostrony i jednoznaczny, łatwo w nim poczuć ciepło i doświadczyć delikatności. Wszystko jednak zaczyna się od ciemnego tła, na którym dźwięki zyskują wyrazistość; ponieważ nie są ostre, nie odbieramy tego jako granie nazbyt techniczne i ultraprecyzyjne. (...) W porównaniu z bezwzględną nautralnością, środek pasma jest delikatnie kremowy, a góra w półcieniach.

W przypadku Thorensa TD203 zauważają, że gęsta średnica promuje wokale i instrumenty pierwszoplanowe, mniej angażuje się w rysowanie konturów i definiownanie różnic, lecz wygrywa obraz całościowy - wcale nie jednostajny, lecz barwny i dynamiczny, (...) brzmienie nie jest w dynamice przygaszone, zwłaszcza na basie, gdzie wcale nie rozmiękcza się w sposób często związany z wrażeniem ocieplenia, trzyma tempo co najmniej dobrze. Dzięki temu TD203 to nie "ciepłe kluchy", lecz danie, może i ciepłe, lecz mające swój smak.

Zauważalne jest, że gramofon Regi był zaskoczeniem dla recenzentów oferując dźwięk jakiego się nie spodziewali: RP3 to nie jest analogowy czarodziej, raczej prowokuje niż hipnotyzuje. Zmusza do myślenia... Zapraszamy do lektury!

Pobierz test gramofonu Rega RP3 w miesięczniku Audio 06/2015